10 požymių: jūsų kūnui trūksta vandens?

samo STR 1Daugiau kaip du trečdalius žmogaus organizmo sudaro vanduo, todėl jis gyvybiškai būtinas mums reikiamais kiekiais. Išties, vandens reikia kiekvienai mūsų kūno daliai, organui, audiniui ir ląstelei. Pabrėžtina, kad pienas ar sriuba yra ne vanduo, o maistas… Gerkite pakankamai gryno vandens, prisiminkite, kad troškulys kartais gali atrodyti lyg alkio pojūtis.

Teigiamas vandens poveikis organizmui:

Atkuria kūno skysčių pusiausvyrą;

Palaiko deramą kūno temperatūrą;

Skatina šalinimo veiksmą ir padeda atsikratyti toksinų;

Skatina virškinimą;

Suderina suvartojamų kalorijų kiekį;

Palaiko odos drėgmę ir jaunatviškumą;

Apsaugo audinius, stuburo smegenis ir sąnarius;

Sudrėkina sąnarius ir akis;

Palaiko bendrą gyvybingumą, budrumą, darbingumą.

Vanduo daro milžinišką įtaką mūsų organų veiklai – norėdami išlikti sveiki, turime palaikyti tinkamą vandens lygį. Kad vandens kiekis kūne išliktų tinkamas, reikia vartoti daug vandens (gryno vandens), ne tik rinktis vandens gausų maistą. Tam tikromis aplinkybėmis organizmas gali netekti daugiau vandens – pvz., viduriuojant, vemiant, dažnai šlapinantis, sunkiai fiziškai dirbant, gausiai prakaituojant ar sergant diabetu. Tuomet dera jo gerti dar daugiau.

Vandens netekimas kenkia organizmo veiklai – jis sukelia elektrolitų pusiausvyros sutrikimus. Vis dėlto daugybė žmonių nežino, kokie yra svarbiausi vandens netekimo požymiai, tad jų nepastebi. Laiku į juos atkreipę dėmesį, galite užkirsti kelią tolesniems rūpesčiams. Pabrėžtina, jog daugelio negalavimų paprastai galėtume išvengti, gerdami daugiau vandens.

Pateikiame 10 pastebimų vandens netekimo požymių:

1. Padažnėjęs širdies plakimas

Tinkamas organizmo aprūpinimas vandeniu turi įtakos Jūsų širdies ritmui ir veiklai. Vandens stoka organizme lemia kraujo sutirštėjimą ir sumažina plazmos kiekį. Tai sukelia kraujo apytakos pokyčius ir padidėjusį širdies ritmą. Mokslininkai nustatė: dėl vandens netekimo vienu nuošimčiu pakitus kūno svoriui, širdies ritmas per minutę pasikeičia trimis dūžiais. Kūnui patiriant didesnę įtampą, stiprėja širdies virpėjimas. Tai gali sukelti baimės, panikos ar nerimo priepuolius. Jeigu patiriate šiuos požymius, turėtumėte iš lėto išgerti šiek tiek vandens.

2. Išsausėjusi burna, nemalonus kvapas

Organizmui stokojant vandens, skatinamas seilių, turinčių antibakterinių savybių, išsiskyrimas. Bakterijos dauginasi burnos ertmėje, todėl gali atsirasti nemalonus burnos kvapas. Be to, burna išsausėja – vanduo sudrėkina gerklėje esančias gleivinės pertvaras.

3. Staigūs alkio priepuoliai

Daugeliu atvejų troškulį galime palaikyti alkiu. Kitaip tariant, organizmui reikalaujant vandens, mes norime maisto. Todėl staiga pajutę norą valgyti, visų pirma turėtumėte išgerti stiklinę vandens. Be to, vandens ir elektrolitų netekęs organizmas reikalauja sūraus maisto. Šiuo atveju reikėtų išgerti stiklinę vandens su šviežiomis citrinų sultimis ir šaukšteliu druskos arba mineralinio vandens. Alkis kamuoja ir sumažėjus glikogeno gamybai, todėl reikėtų suvalgyti saldžių ir vandens gausių vaisių – pvz., papajų, uogų ar arbūzo.

4. Sąnarių ir raumenų skausmas

Kai organizmui trūksta vandens, padidėja kaulų trintis, sukelianti sąnarių skausmus. Taip nutinka, nes 80 nuošimčių mūsų sąnarių ir kremzlių sudaro vanduo. Kai organizmas tinkamai aprūpinamas vandeniu, sąnariai gali laisvai judėti, o mes – užsiimti medžiagine veikla, pvz., be skausmo šokinėti ir bėgioti. Kūnui stokojant vandens, taip pat galite jausti raumenų savaiminius susitraukimus.

5. Galvos skausmas ir svaigimas

Aplink smegenis esantys skysčiai saugo jas nuo smulkių sutrenkimų. Sumažėjus skysčių kiekiui, gali būti juntamas svaigimas ir skausmas. Be to, vandens netekimas slopina smegenų aprūpinimą deguonimi ir krauju – tai irgi gali sukelti galvos skausmus. Jeigu galvą skauda dėl vandens stokos, stiklinė vandens padės ne mažiau nei vaistai.

6. Vidurių užkietėjimas ir virškinimo rūpesčiai

Siekiant užkirsti kelią vidurių užkietėjimui ir užtikrinti tinkamą organizmo veiklą, būtina organizmą aprūpinti vandeniu. Vanduo atlieka drėkinimo darbą visuose kūno audiniuose ir ląstelėse, todėl yra labai reikalingas virškinimo austumai (sistemai). Jis užtikrina virškinimo trakto švarą ir tamprumą, saugo nuo vidurių užkietėjimo ir skatina žarnų judėjimą. Jeigu organizmas nuvandenintas, gali užkietėti viduriai – stokojant skysčių sukietėja išmatos. Be to, vandens stoką gali sukelti ir vėmimas arba viduriavimas, kurie lemia ir virškinimo sutrikimus bei rūgštinį atsirūgimą.

7. Nuovargis ir mieguistumas

Tinkamai drėkindami organizmą išliksite žvalūs ir energingi. Vandens netekimas taip pat sukelia mieguistą būseną bei nuovargį – vandens stoka smegenyse lemia žemą kraujo spaudimą ir nepakankamą viso organizmo aprūpinimą deguonimi. Todėl galite jausti letargiją, išsekimą, mieguistumą. Vandens trūkumas neigiamai veikia ir svarbių maisto medžiagų perdavimą tarp ląstelių. Tinkamai veiklai palaikyti organizmas išnaudoja daugiau agnos (energijos), todėl juntamas nuovargis.

8. Sumažėjęs poreikis šlapintis arba pakitusi šlapimo spalva

Jeigu nejuntate poreikio šlapintis kas kelias valandas, gali būti, kad organizmui trūksta vandens. Kai jo pakanka, šlapinamasi maždaug 4–7 kartus per dieną. Jeigu šlapinatės rečiau, Jūsų organizme padidėjęs toksinų kiekis. Vandens stokos atveju pakinta šlapimo spalva. Tinkamai rūpinantis organizmo drėkinimu, šlapimas bus šviesus ir skaidrus. Stokojant vandens, šlapimas įgaus tamsiai geltoną arba gintarinį atspalvį.

9. Sausa oda ir lūpos

Vanduo užtikrina odos tamprumą. Jeigu organizmui trūksta vandens, Jūsų oda išsausės. Be to, mažiau prakaituosite, todėl sutriks riebalų šalinimas, ir ant odos susikaups nešvarumų. Vanduo pašalina organizme esančius toksinus. Stokojant vandens, gali išsivystyti žvynelinė, aknė ir egzema. Dar vienas dažnas vandens netekimo požymis – sausos, sutrūkinėjusios lūpos.

10. Smegenų veiklos sutrikimai ir prastas susitelkimas

Vandens trūkumas gali ne tik sukelti galvos skausmus, bet ir sutrikdyti smegenų veiklą. Jis neigiamai veikia nuotaiką, atmintį ir gebėjimą priimti sprendimus. Vandens stoka organizme yra viena pagrindinių priežasčių, lemiančių smegenų veiklos sutrikimus (kitos priežastys: miego trūkumas, nuovargis, per ilgas stovėjimas). Be to, vandens netekimas gali lemti ir nuotaikų kaitą. Kūnui stokojant vandens, labai dažnai juntami smegenų veiklos sutrikimai, trukdantys bendrauti, mąstyti, susikaupti bei sukeliantys užmaršumą.

Apsisaugojimo būdai

Bendra Jūsų sveikatos būklė, padėtis ir medžiaginė veikla – šie veiksniai lemia, kiek vandens reikia Jūsų organizmui. Bet kuriuo atveju, vandenį reikia gerti nuolat ir gausiai. Ryte ir kaskart prieš valgant išgerkite stiklinę kambario temperatūros vandens. Be to, pravartu su savimi nešiotis buteliuką vandens – tuomet jo visada turėsite po ranka. Labai naudinga kasdien valgyti vandens gausius vaisius ir daržoves. Atsisakykite alkoholio, energinių gėrimų, ribokite kofeino kiekį (šie gėrimai šalina vandenį iš organizmo).

Jeigu viduriuojate, karščiuojate ar vemiate, gerkite daugiau vandens – tai padės išvengti vandens netekimo.

Prisiminkite, jog pakankamas vandens vartojimas – jūsų sveikatos ir geros savijautos laidas. Tai yra vienas iš esminių būdų, kad išlaikytume budrumą ir jaunystę.

Parengta pagal RG ir Medguru.lt

SATYÂT NÂSTI PARO DHARMAH – Nėra aukštesnės Priedermės už Suvokimą.

www.yogi.lt

pure-water