Mūsų smegenyse vyksta nuolatinė angelo ir velnio kova

   Žmogaus smegenyse egzistuoja „angeliška“ ir „velniška“ dalis – ir jos nuolat kovoja dėl įtakos, rodo mokslininkų atliktas tyrimas, rašo „The Telegraph“.

Eksperimentas atskleidė, kad žmogui žiūrint į skanaus, bet nesveiko maisto gabalėlį, aktyvuojamos skirtingos smegenų sritys. „Angeliška“ smegenų sritis įvertina abstrakčius kriterijus, pavyzdžiui, maisto naudingumą sveikatai, ir pasveria juos pagrindinių poreikių atžvilgiu. „Šviesioji“  pusė paima viršų žmonių, pasižyminčių stipria savikontrole, smegenyse, tuo tarpu silpnavalių smegenyse ji lieka pasyvesnė.

Kalifornijos technologijos instituto mokslininkas Antonio Rangel‘is, kurio straipsnis išspausdintas žurnale „Science“, sako: „Pagrindinis klausimas, kurį kelia ekonomikos, psichologijos mokslas bei religija, yra, kodėl vieni žmonės išmoksta save kontroliuoti, o kiti – ne. Tuo tarpu modernus neurologijos mokslas šį klausimą performuluoja taip: „Kuo ypatingos smegenų jungtys, gebančios ištobulinti savikontrolę?“ Mano darbe šis klausimas buvo tyrinėjamas maisto pasirinkimo kontekste. Rezultatai leidžia daryti svarbias įžvalgas“.

Tyrime dalyvavusiems dietos besilaikantiems savanoriams Rangel‘is rodė 50 skirtingų maisto produktų – pradedant šokoladu baigiant žiediniais kopūstais. Dalyviai turėjo įvertinti kiekvieną produktą, atsižvelgiant į jų skonį ir naudingumą sveikatai.

Vėliau savanorių buvo paprašyta išsirinkti kažkurį iš šių produktų tuo pačiu metu skanuojant jų smegenis. „Angeliškos“ ir „velniškos“ smegenų dalies aktyvumas buvo perteikiamas grafiškai.

Dalyviai, kurių smegenyse savikontrolės signalai buvo stiprūs, gebėjo mintyse pasverti maisto skonį bei naudingumą sveikatai ir pasirinkti sveikesnius produktus. Tie, kurių smegenyse „angelo“ balsas nebuvo toks stiprus, rinkosi skanesnį, bet ne tokį vertingą maistą.

„Po amžius trukusių socialinių mokslų debatų pagaliau padarėme svarbų žingsnį bandydami suprasti savikontrolės mechanizmą: mes galėjome tiesiogiai stebėti, kaip smegenys atsispiria pagundai. Šis tyrimas ir tolimesni darbai padės parengti kur kas išsamesnes teorijas apie tai, kaip vystosi savikontrolė ir kaip ji veikia esant įvairioms pagundoms“, – sako tyrimo bendraautorius profesorius Colinas Camereras.

Techninis „angeliškos“ srities pavadinimas yra dorsolateralinė prefrontalinė smegenų žievė (DLPFC), o „velniškos“ srities – ventromedialinė prefrontalinė smegenų žievė (vmPFC).

Mokslininkai dabar planuoja ieškoti būdų, kaip esant normalioms sąlygoms suaktyvinti žmonių, turinčių silpną savikontrolę, dorsolateralinę prefrontalinę smegenų žievę.

The Telegraph

SATYÂT NÂSTI PARO DHARMAH – Nėra aukštesnės Priedermės už Suvokimą.

 www.yogi.lt