Nori sveikti? Išgirsk save.

Dar vienas straipsnis apie žmones, einančius keliu ir jų patirtis. Straipsnis buvo publikuotas žurnale „Būrėja“ 2008 m. Nr. 8. Pateikiamas pilnas, nesutrumpintas tekstas.

Savęs link

Mažai mergaitei nepatikdavo, kai močiutė prašydavo kojytėmis pereiti per jos nugarą. Ten kažkas sutarškėdavo ir močiutė sakydavo, jog jai palengvėjo, o mergaitė kalbėdavo: “Kai užaugsiu, stumdysiu stuburą“.

Užaugusi ji tikrai pradėjo „stumdyti stuburą“ – daryti taškinį masažą, o taip pat padėti žmonėms psichologiškai, ugdyti pozityvų požiūrį į gyvenimą“. Vaikystėje ištarti žodžiai tapo gyvenimo kelrodžiu. Bėgo metai, kaupėsi patyrimas ir žinios. Tamara Ronkaitienė ilgai ir kantriai ieškojo kelių padėti pirmiausia sau. Sugebėjusi padėti sau, ji jau žinojo, kad gali pasidalinti savo patirtimi su kitais.

Keista sloga

Toma buvo labai neramus vaikas, visur karstydavosi po medžius, laipiodavo ant palangių, pavojingai šokinėdavo nuo stogo, dažnai nukrisdavo, tačiau rimtų traumų vaikystėje nepatyrė. Gerai, kad namas buvo vienaaukštis…Turėjo kitą bėdą. Regis ir neperšaldavo ir neperkaisdavo, tačiau labai greitai atsirasdavo sloga. Nuo mažens kentėjo ji ir dėl virškinimo bėdų. Tėvai ne iškarto suprato, kad jų dukra gimusi būti vegetare, versdavo ją valgyti mėsą, žuvį. Kartą, kai, suvalgius riebios žuvies, mergaitei pasidarė negera, gydytojai patarė niekada jos neversti valgyti to, ko ji nenori. Tomai buvo dešimt metų, kai mama pradėjo jai gaminti kitokius patiekalus negu visai šeimai.

Mergaitė augo, bet jos sveikatos bėdos nemažėjo, ateidavo pavasaris, sužydėdavo visi augalai ir ją pradėdavo kankinti alerginė sloga. Nosis varvėdavo, akys rausdavo, be tamsių akinių niekur negalėdavo išeiti, vieną dieną suaugusi mergina pasakė sau:“Kol neišmoksiu padėti pati sau, niekas kitas man nepadės“. Ir ji padėjo sau be jokių medikamentų ir gydytojų. Šiandien ji patenkinta savo fizine būkle, kiekvieno pavasario laukia su džiaugsmu, o ne su baime. Tamaros įsitikinimu, pagalbos sau sistema turi susidėti iš keturių dalių: teisingai parinkta vieta darbui ir miegui, teisingai parinkta mityba ir vandens gėrimas, pozityvus mąstymas, teisingai parinkti pratimai konkrečiam fiziniam kūnui.

Maistą parenka žvaigždės

Kaip ir daugelis pradedančių sveikuolių Tamara pati rado savo kelią, sėmėsi žinių iš Ajurvedos, Tibeto ir kinų medicinos. Ji gydėsi ir bado dieta. Tačiau kitiems pataria badauti labai atsakingai, nes tie, kurie nusprendžia:“Nuo pirmadienio badausiu“, šiek tiek klysta. „Badavimą reikia derinti su gamtos ciklais, Mėnulio fazėmis. Per jaunatį patariama badauti vieną dieną, tuomet gerai išsivalys organizmas, sustiprės jo imunitetas. Mūsų seneliai žinojo, kad pasninkauti reikia du kartus per savaitę – trečiadieniais ir penktadieniais. Sodininkai atidžiai seka Mėnulio fazes, pagal jas sėja ir sodina, mes turėtume žinoti, jog mūsų sveikata taip pat yra įtakojama gamtos ciklų ir į tai reikia žiūrėti labai rimtai.

Organizmo valymą geriausia daryti rudenį ir pavasarį, nes vasarą ir žiemą organizme vyksta kaupimo procesai. Kai pas Tamara atėjęs žmogus skundžiasi, jog negali normaliai išsituštinti ar užmigti, ji klausia:“Kokio dienos režimo laikotės?“ Visą parą mūsų kūne veikia 12 meridianų, kiekvienas iš jų – po 2 valandas, todėl jeigu norime gyventi harmonijoje su savimi ir gamta, turime keltis ir gultis tam tikru paros metu. Pavyzdžiui, nuo 5 iki 7 valandos ryto veikia storojo žarnyno meridianas, todėl tuo metu atsikėlę turėtume išsituštinti. Vakare turime gultis tarp 22 -23 valandos, kitaip nepailsės mūsų smegenys ir ryte jausimės nepailsėję.

Mūsų organizmui labai svarbu gauti pakankamai vandens. Ne arbatos, kavos ar įvairių limonadų. Gerdamas šiuos gėrimus, žmogaus praranda vandenį. Reikia gerti švarų gryną vandenį. Galima pratintis pamažu. Derėtų gerti maždaug pusvaldį prieš valgį, arba gerokai po jo. Galima nustatyti paprastą proporciją – 30 kg. Žmogaus kūno svorio derėtų per parą išgerti apie vieną litrą gryno vandens. Sriuba yra maistas, ne vanduo, o arbata greičiau vaistas, nei gėrimas.

Nori silkės – valgyk

Tamaros nuomone, klysta tie, kurie atsisako druskos ir sūraus maisto manydami, jog taip maitinantis pakils kraujo spaudimas. Žmogus nesuvalgys druskos daugiau, nei jam tuo metu reikia. Gerdami vandenį ir valgydami druską sureguliuosime savo kraujo spaudimą. Tačiau reikia išmokti klausyti savo organizmo. Mūsų organizme turi būti druskos – vandens balansas, druska sulaiko vandenį ląstelėse, tai būtina mūsų organizmo veiklai. Patinimai atsiranda kaupiantis vandeniui tarp ląstelių. Seniai pastebėta, jog tuomet, kai užeina dusulio priepuolis, pakanka išgerti stiklinę vandens ir suvalgyti tam tikrą kiekį druskos, vienam tai gali būti šaukštas, kitam – užteks vien palaižyti. Veiks neblogiau už vaistus. Druską patartina valgyti natūralią, rupią.“. Tamarai teko sutikti žmonių, kurie druską valgydavo šaukštais, vadinasi jų organizmui to reikėjo. Kai kurie jų taip išsigydė nuo bronchialinės astmos. Nereikia bandyti tai daryti dirbtinai – minėtų žmonių organizmai druskos reikalavo patys. Ji sako, jog cukrus taip pat mums reikalingas, tačiau jo galime gauti iš natūralių šaltinių, valgydami medų, vaisius ar grūdus ir t.t.

„ Žmogus atskiria maistą pagal skonį. Kiekvienas mūsų kūno organas reikalauja vienokį ar kitokį skonį turinčio maisto. Mūsų žarnynui reikia aitrumo ir kartumo, kepenys turi savybę sustiprinti visų kitų organų darbą, joms reikia rūgštumo, kasa reikalauja saldumo, inkstai negali dirbti be druskos, plaučiai reikalauja aštrumo. Pavyzdžiui, žmonės, kurių silpni plaučiai, mėgsta aštrius valgius. Kartais jie slopina tą norą, bijodami, kad neišsivystytų skrandžio opa. Tačiau tikrai galima pasakyti, kad be aštraus maisto jūsų organizme susikaups gleivės ir dažniau kamuos peršalimo problemos.

Būna, kad vos tik grįžę iš Indijos žmonės puola valgyti ryžius, tačiau gyvenant mūsų klimato juostoje valgyti ryžius tiktų tik šiltu metų laiku, nes jie turi šaldančių savybių. Ryžiai turi rūgšties reakciją, todėl šaltu metų laiku gal geriau valgyti bulves, nes jų reakcija – šarminė. Kai mums šalta arbata ar kava nesušildys, tuomet geriau išgerti kakavos. Produktai, turintys rūgšties reakciją mus šaldo, o šarminiai – šildo. Jei salotas valgyti su aliejumi, šaltu metų laiku geriau išspausti truputį citrinos sulčių, nes citrina turi šarminę reakciją, šiltu metų laiku derėtų įpilti truputį acto.

Kartais mes labai norime pyragėlio, tačiau tramdome savo norus ir jo nevalgome. Be reikalo. Po kelių dienų vis tiek mes jį sukrimsime ir sau pakenksime, o tą dieną galėjome padėti. Kiekvieną mėnesį kas dvi tris dienas Mėnulis lanko skirtingus Zodiako ženklus, o stichija, kuriai šie priklauso, apsprendžia, kokio maisto reikia mūsų organizmui. Pavyzdžiui, žmogus gali pajusti druskos poreikį (vieni pajunta, kad druskos reikia daugiau, o kiti mažiau), kai Mėnulis keliauja Žemės stichijos ženklais – yra Jautyje, Mergelėje, Ožiaragyje. riebalų – Oro stichijos ženklais: Dvynyje, Svarstyklėse, Vandenyje. Angliavandenių – Vandens stichijos ženklais: Vėžyje, Skorpione, Žuvyse, Baltymų – Ugnies stichijos ženkluose: Avine, Liūte Šaulyje. Todėl suvalgę pyragėlį konkrečiu metu, kai jo ypač norisi („angliavandenių“ dieną) duosime organizmui to, ko jis prašė. Šiuo atveju – angliavandenių. Būna toks laikotarpis, kai labai norime juodos duonos, alaus, mielių. Vadinasi mums trūksta B grupės vitaminų. Geriausia gyvenime valgyti nerafinuotus, natūralius produktus.

Ligą diagnozuoja ir veidrodis

Atidžiai apžiūrėkite save veidrodyje arba paprašykite, kad jus kas nors nufotografuotų iš priekio, iš nugaros, iš šonų. Geriausia be drabužių, galite dėvėti nebent maudymosi kostiumėlį. Tuomet matysite, ar esate simetriški, kaip išsidėsčiusios raukšlės jūsų kūne. Yra sudėtinga šio mūsų pokalbio metu paaiškinti, kaip pagal mūsų kūno formų simetriją galima diagnozuoti ligas. Tai atskiro pokalbio tema. Žmogus 100 proc. nėra simetriškas, šiek tiek turėtų būti sunkesnė dešinė kūno pusė, tačiau dažnai būna atvirkščiai. Nesimetriškumas bei pusiausvyros centro pasikeitimas lemia daug sveikatos problemų – streikuoja sąnariai, kraujagyslės ir daug kitų galimų problemų.

Noriu pasakyti, kad visas mūsų kūno proporcijas kantriai dirbdami galime atstatyti, tačiau reikia nusiteikti, kad darbas bus ilgas. Mūsų stuburas formuojasi ketvirtais, penktais gyvenimo metais, gimstame beveik tiesiu stuburu, būna tik nedidelis išlinkimas nugaroje. Augant, išmokus laikyti galvą, formuojasi kaklo išlinkimas – kaklo lordozė. Kai vaikas atsisėda, pradeda formuotis iškilimai krūtinės ir dubens srityje (kifozė), kai atsistoja ir pradeda vaikščioti – juosmens lordozė. Stuburas yra raidės S formos. Kai žmonės kalba apie „tiesią“ laikyseną, turi omenyje ne tiesų stuburą, o tiesiog tiesiai stovintį žmogų. Teisingai susiformavęs stuburas gali atlaikyti 18 kartų didesnį krūvį, nei tokio pat storumo betono stulpas.

Norite būti sveiki? Vaikščiokite greitai, tuomet pailsės nugara, pagerės medžiagų apykaita. Todėl patariu bent vieną valandą per dieną vaikščioti sparčiu žingsniu, nes tuo metu stuburas „kabo“ ir nugara ilsisi.

Išmok žodelį „ne“

Į Tamarą kreipėsi moteris kenčianti nuo viršsvorio, ji manė, kad įvairūs masažai ir pratimai gali padėti mesti svorį, tačiau po nuoširdaus pokalbio Tamarai tapo aišku – viršsvoris atsirado dėl psichologinių problemų. Moteris augina svorį tarsi apsaugą sau, o toji vidinė apsauga jai reikalinga, nes daro viską, ko kiti paprašo, užsikrauna svetimas problemas, nors tai jai ne visada malonu ir ne visada lengva. „Išmokime sakyti žodelį „Ne“, – ragino šią moterį Tamara. Pastaroji nustebo, o kas čia sunkaus? Tuomet susitikimą jai paskyrė tokiu laiku, kuris šiai moteriai buvo labai nepatogus. Iš pradžių ši neprieštaravo, tuomet jos abi pradėjo gilintis į situaciją, ieškoti laiko, kuris būtų jai patogus. Tačiau ji turėtų pati to paprašyti. „Matote, kartais mokomės tokių paprastų dalykų. Žiūrėti į veidrodį sakyti „Ne. Man jūsų pasiūlymas netinka. Aš to nedarysiu“…

Norėdami pasveikti žmonės dažnai sako: “stoju į kovą su liga“, tačiau bet kokia agresija žadina kitą agresiją. Svarbu ne „kovoti“ su liga, bet stiprinti savo organizmą ir gilintis į priežastis, ligą sukėlusias. Pamatysime, kad bėdos yra mūsų mąstyme, mūsų požiūryje į gyvenimą . Daugelis ligų, mums duotos tam, kad pažintume save. Piktas žmogus greitai gali sugadinti savo tulžies pūslę, pernelyg emocingas – kraujagyslių sistemą. Tas, kuris pernelyg rūpinasi ne savo darbais – limfą.

Tamarai pabrėžia pozityvaus mastymo, maldos reikšmę mūsų gyvenime. Pasirodė pasakojimas apie močiutę, gyvenusią Černobylio zonoje. Devyniasdešimtmetė senutė, gyvenanti Černobylio zonoje, jaučiasi dar geriau, nei prieš avariją. Iš pradžių ji evakavosi drauge su kitais, o vėliau grįžo. Ji nebijojo, daug meldėsi, o malda ir tikėjimas gydo ir stiprina. Svarbu žmogaus noras gyventi, vidinė jėga. Šią jėgą padeda atskleisti įvairios dvasinės praktikos meditacijos. Žmogus nėra vien fizinis kūnas, mintys taip pat materialios ir lemia mūsų fizinę būklę.

Tamara dėkinga savo tėvams, kad vaikystėje jos nebandė perauklėti, bet mylėjo tokią, kokia buvo – nenuoramą ir padaužą. Tėvų meilė ir supratimas padėjo jai užaugti stipria ir nebijoti eiti ieškojimų keliu. Daug sunkiau ką nors keisti savo gyvenime žmogui, kuris vaikystėje buvo nuolat baramas ir baudžiamas, jis gali užaugti nepasitikintis savimi. Tačiau ir brandžiame amžiuje nevėlu ugdyti savo charakterį – dirbti su savimi, išmokti atleisti, mylėti, priimti žmones tokiais, kokie jie yra ir džiaugtis kiekviena gyvenimo diena. Pamažu keisti save, o ne bandyti keisti kitus. Gyvenimas – yra galimybė mokytis kiekvieną dieną ir niekas neturėtų sakyti: „Aš jau nepasikeisiu, man jau per vėlu“. Niekam ne per vėlu. Nešmeižkite savęs. Situacijos mūsų gyvenimo kelyje – tai galimybė mokytis ir tobulėti. Tiesiog pasinaudokime mums suteikiamomis galimybėmis.

***

bureja_str_tamara

***

Būrėja. 2008 m. Nr. 8

Parašykite komentarą