Nori Būti sveikas? Būk!

Viskas – pačiame žmoguje. Ir ne išorinis gyvenimas žmogų užgraužia arba atnaujina, tačiau pats žmogus sukuria savo gyvenimą. Jis pats nešiojasi savyje visus savo stebuklus.

Venecijietis

*

Antsvoris, medžiagų apykaitos sutrikimai, stresas ir išsekimas mūsų skubančioje visuomenėje tapo labai paplitę. Dėl didelio psichikai tenkančio krūvio dažnai suserga ir kūnas. Tai žino visi, tačiau ne visi atranda tinkamų vaistų. Taip pat daugelis žino posakį, kad „visos ligos nuo nervų“. Kitaip tariant, didelė dalis ligų – tiesiog neteisingo požiūrio į save bei supančią aplinką, rezultatas. Deja, taip vadinama tradicinė medicina dažniausiai gydo tik tokių ligų ir sutrikimų simptomus, o ne priežastis.

*
Naujos mokslo šakos, psichoneuroimunologijos, tyrinėjimų objektu pirmą kartą tampa nervų, hormonų ir imuninės sistemų sąveika. Tai reiškia, kad kiekvienas organas ir kiekviena lastelė nuolatos komunikuoja, bendrauja su kitomis lastelėmis, paprastai tariant, kūnas ir siela nuolatos keičiasi informacija. Šie procesai vyksta nepastebimai ir mums nežinant, tačiau stipriai veikia mūsų savijautą.

*

Geroji naujiena – naujausiais mokslo tyrimų duomenimis, kiekvienas žmogus turi galių reguliuoti šias funkcijas, jam reikia tik valios ir ryžto. Pagaliau tradicinė medicina atranda tai, ką šimtus ir tūkstančius metų žinojo mūsų protėviai įvairiose šalyse ir kontinentuose. Žengiamas svarbus žingsnis į holistinį žmogaus, kaip vieningos sistemos, supratimą. Ligos priežastis efektyviai galima šalinti tik tuomet, kai suvokiamos jos tikrosios, giluminės priežastys, žvelgiant į žmogų, kaip į vientisą sistemą. Gydyti jo atskirus fragmentus – reiškia gydyti pasekmes.

*
Daugelio chroniškų ligų mechanizmai yra tokie patys. Tai, kas iš žmogaus atima jėgas gyvenimą tvarkyti pozityviai, neurofiziologijos požiūriu yra chroniškas energijos trūkumas, jos deficitas smegenyse ir nervuose, kurį sukelia įvairūs veiksniai – per didelis darbo krūvis, konfliktai, nemalonumai, judėjimo trūkumas, dirgiklių gausa, tonizuojamųjų priemonių vartojimas ir miego trūkumas. Už viso to slepiasi neteisingas požiūris į save bei pasaulį, neteisinga gyvenimo motyvacija. Negebėjimas atskirti ir pasirinkti gyvenimo prioritetų.

*

Pozityvumo, gyvenimo džiaugsmo stoka, neigiamos emocijos ir pyktis atsiliepia žmogaus fiziniam kūnui. Fizinio kūno negalavimai sukelia liūdesį ir nusivylimą, kitas neigiamas emocijas. Žmogus atsiduria lyg užburtame rate ir išsiveržti iš jo daugeliui tampa labai sunku.

*
Prof. Leo Pruimbomas iš Graco universiteto klinikos, Europos klinikinės psichoneuroimunologijos draugijos pirmininkas susidūrė su tūkstančiais ligonių, kurie niekaip neatsikratydavo savo ligų, nors gerdavo įvairiausius vaistus. Jo manymu, svarbiausia problema yra ta, kad daugelis prarado gebėjimą kasdieniniame gyvenime nuspręsti, kas jiems yra naudinga, o kas neigiamai įtakoja gyvenimo kokybę. Skamba banalokai, tačiau tai yra jau virš 4000 metų skaičiuojančios tradicinės kinų medicinos principas – ji organizmą vertina kaip kūno, proto ir sielos vienovę. Ir senovės indų mokymas ajurveda fizinį simptomą vertina ne izoliuotai, o kartu su dvasios ir proto būkle. O dabar šis suvokimas pamažu įsitvirtina ir šiuolaikiniame moksle. Gydymo būdai, kurių pagrindas yra Vakarų ir Rytų praktikų derinys, vis labiau populiarėja, ką rodo kinų medicinos ir ajurvedos centrų skaičius.

*
Svarbiausia, kad pacientai imtų dirbti su savimi, nelaukdami iš gydytojo išganingos tabletės, kuri pašalins visas ligas ir problemas. Teks išmokti būti sąžiningiems patiems prieš save. Bandyti pažiūrėti į ligą, kaip į gyvenimo mokytoją, klausiant savęs: ką aš dariau ne taip, ką aš galiu pakeisti savyje ir savo požiūriuose į save bei aplinką? Tokiems žmonėms liga gali tapti galimybe pakeisti gyvenimą, pasiekti visiškai naują gyvenimo kokybę.

*
Svarbu suprasti, kaip reikia pakeisti gyvenimo ir mitybos įpročius, kad prasidėtų sveikimo procesai. Neužtenka kalbėti apie išorės faktorius, žmogaus galiose yra transformuoti, pakeisti save iš vidaus, išmokti valdyti savo mintis, emocijas ir kitas reakcijas. Kartais pakanka perjungti vieną vienintelę svirtį, – galima pradėti nuo keleto paprastų dalykų, nereikalaujančių didelių pastangų, tarkime, valgyti daugiau vaisių ir daržovių. Net maži pasikeitimai gali labai teigiamai paveikti žmogaus sveikatos būseną, jo imunitetą. Jei kažkam to neužteks – nenusiminkite. Svarbu žinoti, kad jūs tikrai galite viską pakeisti ir tapti savo gyvenimo kūrėju. Kiekvienoms durims reikia atrasti savo raktą. Ieškokite ir rasite.

*
Psichoneuroimunologijos laimėjimai atsispindi daugybėje studijų. Tarkime, garsaus Kalifornijos universiteto mokslininkai nustatė, kad rizika seniems žmonėms susirgti juostine pūsleline, sukeliama herpeso grupės virusų, gerokai sumažėja, jei jie reguliariai atlieka senovinius kinų tai-chi pratimus. O meditacija akivaizdžiai pozityviai veikia nervų lasteles smegenyse. Vykstant biocheminiams ir fizikiniams procesams, šis poveikis per nervus ir kraujagysles pasiekia ir vidaus organus bei imuninę sistemą. Anot specialistų, galbūt greitai bus įmanomą stresą ir depresiją gydyti be vaistų, vien tik stiprinant „emocines smegenis“.

Pagaliau svarbiausia – turėti drąsos ir ryžto įsiklausyti į save ir tikėti. Nesvarbu kada, nes niekada nėra per vėlu. Niekada nėra per vėlu mokytis ir tobulėti. Niekada nėra per vėlu šypsotis ir džiaugtis. Dažnai tik gyvenimo krizė žmones priverčia apgalvoti, kas jų gyvenime vyksta neteisingai ir pradėti jį keisti.

*
Indijos išminčius ir jogas svamis Šivananda yra pasakęs „Nuoširdžiai melsk Dievo stiprybės ir kantrybės pakelti skausmą, bet ne išvaduoti nuo skausmo. Skausmas yra Dievo palaiminimas. Jis taiko skausmą tavo dvasiniam paskatinimui ir išlaisvinimui. Būk patenkintas bet kokia būkle, kurią tau skiria Dievas. Dievas yra arčiau tavęs ir veiksmingiau veikia per ligą, nei esant gerai sveikatai. Jis yra tavo  neprilygstamas, aukščiausias gydytojas ir chirurgas.“

*
Ir dar viena citata, iš Konkordijos Anatarovos knygos „Du gyvenimai“. Klausykite ir išgirskite. „Prisimink, kad džiaugsmas – nenugalima jėga, o nusiminimas ir neigimas pražudys visa, ko tik tu besiimtum. Žinojimas auga ne dėl tavo pergalių prieš kitus, kurios tave išaukština. Jis auga iš išminties, ramybės ir džiaugsmo, kuriuos tu įgijai tada, kai buvo sunku. Nugalėk save – ir tu nugalėsi viską. Ieškok džiugiai – ir tau bus atsakyta tuo pačiu. Gyvenimas, visas Visatos gyvenimas yra visada teigimas. Kurti galima tik teigiant. … Kiekvieną kartą, kai jums kažkas nepavyksta, kai jūs norite nugalėti visas kliūtis ir pasiekti rezultatą, nugalėkite mylėdami ir džiaugdamiesi. Kiekviena jūsų šypsena pagreitins jūsų pergalę ir išskleis jėgas jumyse. Kiekviena jūsų ašara ir nusivylimo žodis sujauks tai, ką jūs pasiekėte vystydami savo gebėjimus ir atitolins pergalę toli nuo jūsų. Yra tik viena nenugalima jėga gyvenime – Džiaugsmas.“

*

Parengta pagal užsienio spaudą

SATYÂT NÂSTI PARO DHARMAH – Nėra aukštesnės Priedermės už Suvokimą.

 www.yogi.lt

Agnės Marijos nuotr.

Parašykite komentarą