Dėl orų (klimato) kaitos

medis Šiandien jau daugeliui akivaizdu, kad orai, užsienietiškai tariant klimatas, sparčiai keičiaisi. Mūsų Žemė lyg serga: ją išpila tai šaltis, tai karštis. Mokslininkai klimatologai teigia, jog prie šios karštinės yra prisidėję žmonės. Šį ūkio austuva (sistema), vadinama kapitalizmu, vis skatina varžytuves ir, rodos, begalinę ūkio plėtrą. Gaminame vis daugiau, valgome vis daugiau, vartojame vis daugiau. Pirmiausiai tai liečia Europą ir Šiaurės Ameriką. Į vartojimo karuselę jungiasi didžioji Azija…

Šitaip gyvenant, deginant iškastinį kurą, į orą išmetami milžiniški kiekiai anglies dvideginio. Visa tai yra seniai žinoma. Vyriausybės užsiima visokiais niekais, sugalvojusios „ekologines“ rinkliavas, taršos leidimus, automobilių apmokestinimą…

Kai tuo tarpu atsakymai yra labai paprasti. Jungtinių tautų ekspertai (the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) special report), susirinkę iš 52 valstybių, apibrėžė tris pagrindines priemones, kurias įgyvendinus, būtų sustabdytas Žemės atmosferos temperatūros kilimas.

Pirmoji priemonė – medžių sodinimas, miško saugojimas bei gausinimas. Yra pabrėžiama, kad valstybės gausinti mišką turėtų kryptingai. Pirmiausia panaudotinos mažiau derlingos žemės, kad nenukentėtų žemės ūkis. Rodos taip paprasta – nustok kirsti mišką ir jis pats ataugs. O jei dar papildomai pasodintum… Tačiau tie, kurie mato miške vien statybines medžiagas, jie negali nurimti. Pelno siekimas temdo akis, o ūkinė austuva ir varžytuvės tam tik padeda.

Medžiai įkvepia ir sugeria tai, ką mes išmetame kvėpuodami ir vykdydami ūkinę veiklą. Miškų palaikymas ir gausinimas turėtų tapti pirmaeiliu vyriausybių uždaviniu ir kiekvieno žmogaus asmeniniu reikalu, jei norime, kad ir dabartinių žmonių vaikaičiai džiaugtųsi gražia gamta ir švariu oru.

Argi tai sunku padaryti?

Antroji priemonė – mėsos vartojimo apribojimas. Vakarai – tikra mėsėdžių civilizacija. Jei prie šios draugijos prisijungs ir likęs pasaulis, Žemę ištiks ekologinė katastrofa. Kalba ne apie tai, kad mėsos atsisakyti iš viso, matyt, tai daugeliui žmonių dar neįgyvendinama užduotis. Tačiau dera apriboti mėsos vartojimą, ypač smarkiai taršios kiaulienos ir jautienos. Dietologai teigia: žmogui užtenka suvalgyti mėsiškų patiekalų du kartus per savaitę. Ne per dieną, o per savaitę! Tad mokslininkai pataria – valgykite daugiau daržovių. Vėlgi, viskas priklauso nuo mūsų asmeninio apsisprendimo. Ir kiekvienas iš mūsų galime prisidėti, kad Žemė netaptų dykuma.

Bendrinis vartojimo apribojimas gali padėti. Ir kuo mažiau maisto išmeskite į šiukšlių dėžes. Turtingi europiečiai išmeta iki trečdalio viso nupirkto maisto…

Beje, valgydami mažiau mėsos būsite sveikesni.

Argi tai sunku padaryti?

Ir trečioji priemonė – plastiko atsisakymas. Negaminkite ir nenaudokite plastiko. Čia irgi daug kas mūsų rankose. Bent jau nešiukšlinkite. Spauskite vyriausybes ir kapitalistus-gamintojus, kad atsisakytų, ar bent jau apribotų plastiko gamybą. Dera kuo greičiau pereiti prie ekologiškesnių, gamtai draugiškesnių pakaitalų. Plastiko žala yra milžiniška, jo tiesiog per daug.

Argi tai sunku padaryti?

Visi mes esame atsakingi. Tik trys paprastos priemonės, būkite dėmesingi ir jautrūs tam, kas vyksta prieš jūsų akis.

RG

Daugiau apie tyrimą galite paskaityti čia:

https://mashable.com/article/climate-land-report-ipcc/?europe=true

medis

Tailandas9

Vydija te skleidžias per Ugniją Šventą. Tebūnie suvokimas, kaip giliausia dermė (darna).

www.yogi.lt

Parašykite komentarą