Karlas Gustavas Jungas: apie pažinimą

   Šią pasaką užrašė Karlas Gustavas Jungas knygoje „Sinchronistiškumas“. Jos antrasis dvigubas dugnas… Tegu šį rebusą išsprendžia skaitytojas. Kuo skiriasi tikrasis pažinimas nuo pažinimo kopijų? Štai ši pasaka:

Gyveno kartą vienas keistas senis. Gyveno jis oloje, kur rado sau prieglobstį nuo kaimo šurmulio. Žmonės jį laikė burtininku, ir turėjo jis mokinių, kurie tikėjosi pas jį išmokti burtų meno. Tačiau pats jis apie tokius dalykus net negalvojo. Jis tik siekė sužinoti tai, ko dar nežinojo, tačiau kas, kaip jis buvo įsitikinęs, visuomet vyko.

Kai senis praleido daug laiko svarstydamas apie tai, kas yra toli už bet kokių svarstymų riboženklių, jisai pamatė, kad nėra kitos išeities iš susidariusios sunkios padėties – o tik paimti raudonos kreidos gabaliuką ir išpiešti savo olos sienas įvairiausiomis diagramomis, kad išsiaiškinti, kaip turi atrodyti Tai, kas jam nėra žinoma.

Po daugelio bandymų jis sustojo, nubrėžęs apskritimą. „Tai tiesa, – jis pagalvojo – tačiau dar dera čia įbrėžti kvadratą viduje!», – ir tapo dar geriau.

Jo mokiniai visiškai sumišo: visa, ką jie galėjo suprasti, buvo tai, kad senis surado kažką. Ir jie viską būtų atidavę, kad sužinoti, kuo gi jis yra taip užsiėmęs.

Tačiau kai šie jo paklausė: „Ką gi tu čia darai?“, – jis nieko jiems neatsakė.

Paskui jie pastebėjo diagramas ant sienų ir pasakė sau: „Štai ir radome!“ – ir ėmė jas kopijuoti.

Tačiau taip darydami, jie visą procesą apvertė aukštyn kojomis, netgi patys šito nepastebėdami: jie užbėgo už akių rezultatui, tikėdamiesi pakartoti procesą, kuris atvedė į šį rezultatą.

Tokiu būdu tai vyko tuomet, tokiu būdu tai vyksta ir dabar.

***

Karlas Gustavas Jungas „Sinchronistiškumas“

*


SATYÂT NÂSTI PARO DHARMAH – Nėra aukštesnės Priedermės už Suvokimą.

www.yogi.lt

Be komentarų :)

R.G.Narajano nuotr.