Treniruoklis „Kvėpavimas“ – taisyklingas kvėpavimas

Taisyklingas kvėpavimas yra sveikatos laidas, tai žino visi. Jogai nuo senų senovės moko taisyklingo kvėpavimo technikų. Neatsilieka ir šiuolaikinis mokslas. Atsiranda būdų, kaip pamatyti savo sveikatos būseną, remiantis objektyviais kriterijais. Pamatyti ekrane. Sekti savo pažangą, koreguoti klaidas ir t.t.

Taisyklingas kvėpavimas dar yra vadinamas diafragminiu – relaksaciniu, su derama širdies- kvėpavimo aritmija (ŠKA). Paprastai tariant tai kvėpavimas pilvu, kai iškvėpimas yra ilgesnis už įkvėpimą. Esant taisyklingam kvėpavimui: įkvėpimo metu yra  atveriami bronchai, iškvėpimo metu jie susitraukia, susiaurėja. Pulso susitraukimų skirtumas vykstant įkvėpimui ir iškvėpimui yra vadinamas širdies-kvėpavimo aritmija. Nustatyta, kad pulso intensyvumas yra skirtingas vykstant įkvėpimui ir iškvėpimui.  Įkvepiant pulso dažnis yra greitesnis, o iškvepiant – lėtesnis. Ši aritmija (ŠKA) yra matuojama, kaip ir pulsas, susitraukimais per minutę. ŠKA parodo kvėpavimo kokybę bei viso organizmo sveikatos būseną.

Kad žmogus būtų sveikas, būtina, jog žmogaus širdies kraujagyslių sistema funkcionuotų harmonijoje su  kvėpavimo sistema.

Dar XIX amžiuje vokiečių fiziologas Karlas Fridrichas Vilhelmas Liudvigas (1816 – 1895), atlikdamas bandymus su šunimis nustatė ir aprašė širdies – kvėpavimo aritmiją (ŠKA). Karlas Liudvigas pastebėjo, kad įkvepiant pulso dažnis padidėja, o iškvepiant – sumažėja.

Todėl yra labai svarbu, jog širdies susitraukimų padidėjimo ir sumažėjimo ciklai sutaptų su kvėpavimo ciklais. Kitu atveju, kvėpavimo organų ir širdies darbe atsiranda disharmonija. ŠKA mažėja – sveikatos lygmuo taip pat mažėja kartu. Tai reiškia, žmogus tampa mažiau sveikas.

Šiems parametrams nustatyti mokslininkas iš Sankt Peterburgo (Rusija) A.Smetankinas, sukūrė biologiniu grįžtamuoju ryšiu pagrįstą treniruoklį „Kvėpavimas“, kuris nustato minėtojo ŠKA dydį ir širdies bei kvėpavimo harmonizacijos lygmenį.  Tokiu būdu, treniruoklis suteikia aiškų vaizdą apie žmogaus sveikatos padėtį.

Padedant šiam treniruokliui galima vaizdžiai pamatyti, kokios kokybės yra žmogaus kvėpavimas, kokių pasiekimų jogas yra pasiekęs atlikdamas kvėpavimo (pranajamos) praktikas.

Teisingas kvėpavimas stiprina proto ir kūno ryšius. Rimstant kvėpavimui, jam tampant vis labiau harmoningu ir subalansuotu, paskui jį seka ir protas. Teisingas kvėpavimas atkuria, išsaugo ir padaugina nuo gimimo žmogui suteiktą teisę – būti sveikam.

Treniruoklis „Kvėpavimas“  treniruokliu vadinamas todėl, kad jis ne tik testuoja:  jo pagalba galima treniruoti kvėpavimą, kitaip tariant, pagerinti savo organizmo ŠKA parametrus.

Vidutinės ŠKA reikšmės:  a) pas vaikus ŠKA reikšmė yra maždaug 40 – 50 širdies susitraukimų per minutę; b) vidutinio amžiaus žmogaus ŠKA – 20 – 25 širdies susitraukimai per minutę; c) pagyvenusių žmonių ŠKA gali siekti tik 1 – 3 širdies susitraukimus per minutę.

Tai reiškia: jei ŠKA yra 40 – 50 širdies susitraukimų per minutę, pulsas įkvepiant yra 100 susitraukimų per min., o iškvepiant  - 60 susitraukimų. Skirtumas yra lygus 40. Tai ir yra ŠKA reikšmė.

Ir gal būt jūs busite nustebę, kai treniruoklio pagalba pasitikrinsite savo organizmo galimybes… Gali pasirodyti, kad jūsų širdies darbo ir kvėpavimo rodikliai yra ne tokie, kokie turėtų būti jūsų amžiaus žmonėms.

Tačiau net ir tokiu atveju nusiminti neverta – jūsų sveikata yra jūsų rankose.

Tamara Ronkaitienė

SATYÂT NÂSTI PARO DHARMAH – Nėra aukštesnės Priedermės už Suvokimą.

www.yogi.lt

R.G.Narajano nuotr.

Parašykite komentarą