Išminčių sakymai 80

Nesivaikyk greitų patirčių, tiesiog uoliai, visą gyvenimą atlik pratybas, niekada neužmiršdamas, kad mirtis kvėpuoja tau į nugarą.

Jogas Milarepa

*

Tau nebūtina rinktis pusę. Gali rinktis visumą, tapti Visuomiu. Tai darnos, laimės kelias. Dvilypės prieštaros drasko tave į dalis, o visuomis apjungia.

RG Narajanas

*

Užmiršk visa, ką išgirdai ir atmink tik viena: Sąmonė arba Dievas – tai visa, kas yra; visa tai, kas persmelkia menkiausias Visatos daleles. Kaip tau veikti šiame pasaulyje? Tiesiog būk visiškai įsitikinęs tuo, kad esi tik įrankis arba mechanizmas, kurio pagalba Dievas atlieka veiksmus, kuriuos Jis laiko būtinais. Tikras įsitikinimas tuo reiškia tikrą savęs atidavimą Man. Atiduok save Man, ir tada tu galėsi veikti taip, kaip panorėsi, ir gyventi taip, kaip tau patinka.

Ramešas Balsekaras

*

Medituotojams negresia virsti lošikais, sąvadautojais nei girtuokliais, paprastai jie netampa nepakantumo pranašais ir nekariauja. O jeigu atlieka aukšto lygio vydojimą (kontempliaciją) tampa laidininkais, kuriais palaiminga įtaka gali tekėti iš tos kitos šalies į aptemusių mūsų “aš” pasaulį.

Oldosas Hakslis. Suvokimo durys, 1953 m.

*

Negera tau linkintys, kurie atlygina tau blogiu už gera, – jie tau padeda daryti pažangą kelyje. Jų neteisingi kaltinimai – bizūnas, skatinantis tave siekti dermės. Jie yra mokytojai, naikinantys tavo prisirišimus ir aistringus troškimus. Už tokį didelį jų gerumą tu niekada neatsilyginsi.

Visagalis Džigmė Lingpa

*

Kasdieniai veiksmai yra ne tik įprasta kasdienybė, bet ir dvasios slėpiniai, dieviškos Malonės požymiai: miegas ir atsibudimas – mirtis ir gimimas, valgis ir kvėpavimas – apeiga, aukojimas; maudymasis – atgimimas ir t.t. Vertink turimą galimybę šiuos veiksmus atlikti, pripildant dvasinės prasmės, gyvenk ramiai ir džiaugsmingai dabartyje.

RG Narajanas

*

Ten, kur yra pastanga – stengiamasi keistis, perkeisti/transformuoti patį save – ten nėra nuolankumo, ten neišvengiamai atsiranda susireikšminimas. Jums kyla mintis, kad pasikeitėte, pasiekėte tikslą, peržengėte klausimą/problemą, ir visa tai suteikia jums savo svarbumo pajautą. Todėl jūs niekada nejaučiate tikrosios nuolankumo esmės/prigimties.

Jums tereikia žvelgti į klausimą/problemą, tiesiog žvelgti į ją ir susipažinti su visomis jos pusėmis. Jeigu ją ištirsite, kad ir kokia skausminga ir negrabi ji bebūtų, jeigu jūs žiūrite į ją, judate joje, gyvenate su ja ir – tai nėra tušti žodžiai – apkabinate ją, jei šią problemą padarote artimą savo širdžiai, tada pamatysite, kad esate nuolankumo būsenoje; ir pats klausimas/problema tada tampa visiškai kitokia nei buvo anksčiau.

Atsikratyti bet kokio pokyčių troškimo, visų pastangų – nėra neigimo būsena, tačiau taip pat ir ne patvirtinimo būsena. Jūs tiesiog tyrinėjate.

Džidu Krišnamurtis. Bombėjaus pokalbiai

*

Stebėjimas-liudijimas yra kelias į vidinę laisvę, už proto ir paviršinių jausmų bangavimo, už visų tų myliu-nemyliu, noriu-nenoriu, patinka-nepatinka. Kas yra stebėjimas? Kai daugiau ar mažiau susireikšminęs veikėjas atranda neįsitraukusį į veiksmą, tačiau pastabų žiūrovą savyje. O gal stebėtojas žmoguje atranda pats save. Ir tada tarp stebėtojo ir asmenybės-veikėjo atsiranda erdvė. Stebėtojas – už viso to šurmulio, kurį vadiname „gyvenimu“. Ta mūsų dalis, kuri stebi ir suvokia, yra sąmoningumo grūdas žmogaus-automato būtyje, kurios įprastas protas visiškai nesupranta.

Stebėjimas savaime nereiškia vien meditavimo pratybų. Galima tiesiog sėdėti, vaikščioti, veikti – ir kartu stebėti. Todėl stebėjimo pratybas sėdint (meditacija) tiktų vadinti savižvalga. O štai stebėjimą veikiant – savistaba. Kam reikalingas toks atskyrimas? Pirmiausia tam, kad suprastume, jog stebėjimui nereikia ypatingų sąlygų, kažkokių išlavintų gebėjimų. Nereikia net laiko, nes visi jo turime vienodai. Neturite laiko savižvalgai, nes esate labai užsiėmęs žmogus? Užsiimkite savistaba – darbo, kitokios veiklos metu.

RG Narajanas

*

Laisva valia yra tikrojo „aš“, tokio žmogaus, kurį vadiname meistru, veikimas. Kas turi šeimininką, turi laisvą valią. Tas, kuris neturi šeimininko, neturi laisvos valios. Tai, kas paprastai vadinama valia, yra tam tikra darna tarp noro ir nenoro. Pavyzdžiui, protas kažko nori, bet jausmas to nenori; jei protas pasirodo stipresnis už jausmus, žmogus paklūsta protui; kitaip jis paklus savo jausmams. Tai ir vadinama paprasto žmogaus „laisva valia“.

Tikra laisva valia gali gyvuoti tik tada, kai tikrasis „Aš“ visada nukreipia elgesį, kai žmogus turi šeimininką, kuris valdo visą vežimą. Paprastas žmogus neturi šeimininko; jo vežimas nuolat keičia raitelius, ir kiekvienas iš jų vadina save „aš“.

Tačiau laisva valia yra tikrovė: ji iš tiesų yra. Bet mes, kokie esame, negalime jos turėti. Laisvą valią gali turėti tikrasis žmogus.

Georgijus Gurdžijevas „Žvilgsniai iš tikrojo pasaulio“

*

Dostojevskis, (…) sakė, kad žmoguje yra dvi bedugnės – Blogio ir Gėrio, ir kad žmogus nesirenka tarp jų, o blaškosi kaip švytuoklė. Arba Melvilis, pasakęs, kad gėrio ir blogio dvikovoje nėra nugalėtojo: jie vienas kitą naikina, o tai suvokiama kaip dviejų aukščiausių žmogiškųjų pasireiškimų mirties tragedija, tiksliau, žmogaus, kaip šios mirties žiūrovo, tragedija.

Juozapas Brodskis, poetas

*

Būkime širdyje – šerdyje, pačioje Būties Esmėje, kur Omžinybė pasirodo ir skleidžiasi ir apglėbia, laikiną paversdama omžinu.

RG Narajanas

*

O tas stebėtojas! Kad ir kaip vaizduotume Visatą, tai, kas pavaizduota, visada bus mūsų kūrinys.

Džonas Dunas, inžinierius, filosofas ir rašytojas

*

Klausyti, Išgirsti, Atpažinti, Priimti…

Padėk daugtaškį, nelauk minčių, kurios nuolat kurtų prasmes, jos menamos, tos paviršinės prasmės tavo proto ekrane.

Klausykis Garso, klausykis Tylos, klausykis savo vidinio Šnabždesio. Išgirsk – TAI YRA.

Tavo nuojauta, tai buvimo, Būties nuojauta.

Atpažink Dabar. Priimk ramiai, tolygiai.

Suvokimu išlygink priešybes. Atrask Ašį, kuri plyti visur.

Laikyk šį suvokimą Omenyje.

Užrašė RG, Ziro. Himalajai. 2018.10.20.

*

Požiūris – yra savaime esantis tuščias suvokimas.

Padmasambhava. Krikštolinė tobulų pratybų girlianda

*

Stebėtojai yra būtini, kad Visata atsirastų.

Džonas Arčibaldas Vileris, fizikas teoretikas

*

Pasaulis, koks jis žinomas mokslui, nėra tikrojo pasaulio modelis, bet yra žmogaus Proto, kuriančio tikrojo pasaulio modelį, modelis.

Nilsas Boras, fizikas

*

Jei medituojant jums staiga tapo viskas aišku – tiesiog medituokite toliau. Tai turėtų pasikartot mažiausiai tris kartus. Bet ir tada geriau netikėkite. Tai tik mintis apie aiškumą. Ji praeis, kaip šventklajūnis pareina namo. Tai, kas nepraeina, yra TAI.

RG Narajanas

*

Dar viena įdomia „stebėjimo“ savybe yra tai, kad atsitinkantys įvykiai sukelia sapno netikrumo pojūtį, ir pats stebėjimas yra lydimas nuostabios paslapties ir įvykių tarpusavio ryšio pojūčiais, tačiau – ir tai labai svarbus dalykas – visiškai nėra jokio noro ištirti šią paslaptį. Kitais žodžiais, atsiranda tikrasis pergyvenimas „Tebūnie tavo Valia“.

Ramešas Balsekaras

*

Mūsų suvokiamasis „aš” negali būti niekur pasaulio paveiksle, nes jis pats yra pasaulio paveikslas.

Ervinas Šriodingeris, fizikas

*

Kad stebėtojas galėtų dirbti darbą, vadinamą „stebėjimu”, jis turi ką nors sukurti, kad galėtų tai stebėti.

Stivenas Volinskis, kvantinės psichologijos įkūrėjas

*

Kurkim grožį, gyvenkim grožyje ir darnoje. Nukritęs ant žolės žiedelis tęsiasi dermėje.

RG Narajanas

*

Ne gamtos būtis lemia įvairių apraiškų atsiradimą. Jos atsiranda jums jas sukūrus. Priešingai nei netikros, jos tampa tikromis dėl akimirkos suvokimo sumišimo. Šios Visatos spindesį sukuria jūsų valia. Todėl Tavo spindesys spindi visuose pasauliuose.

Abhinavagupta, indų filosofas

*

Dangus ir Žemė gimė tuo pačiu metu kaip ir aš. Išorinis pasaulis ir aš sudarome vieną visumą.

Zhuang Tzu

*

Protas yra visų reiškinių šaltinis.

Buda Šakjamunis

*

Tikrovė yra tai, ką mes galvojame, kad ji yra.

Dilgo Kyentse Rinpočė, budizmo mokytojas

*

Mes galime pakeisti savo pasaulį pakeisdami savo protą.

Mingjur Rinpočė, budizmo mokytojas

*

Mintis ir daiktas yra vienodo tankio.

Tibeto mirusiųjų knyga

*

Kas yra Tikrovė? Tai, ką matom „dabar” yra jau praeityje. O praeitis yra tik mintis, prisiminimas-vaizdinys tavo galvoje. Todėl liudydami daiktus ir reiškinius mes jų nepavejam, liudydami praeitį. Tikrovė yra tik Dabar ir tai ne mintis apie dabar, tai būsena Dabar. Nukreipk savo dėmesį į Dabar ir atsidursi Tikrovėje, o ne jos atspindyje tavo galvoje.

RG Narajanas

*

Kada žmogus supranta ir priima, kad negali rasti gyvenimo tikslo kažko aiškiai apibrėžto pagrindu, tik tada ir tik tuomet jo gyvenime atsiranda prasmė.

Ramešas Balsekaras

Vydija teskleidžias per Ugniją Šventą. Tebūnie suvokimas kaip giliausia dermė. 

www.yogi.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *