Lin Czi: ir suvokiantys ir nesuvokiantys, visi klysta

linczi

Linczi (kin. 臨済) – čan budizmo mokykla, kurią įkūrė meistras Linji Yixuan (kin. 臨済義玄) Kinijoje Tangų dinastijos laikais 9 amžiuje.

Linczi pamokslus, pokalbius su vienuoliais, kalbas ir poelgių aprašymus jo mokiniai ir pasekėjai kartu surinko rinkinyje Linczi lu – „Lin-czi įrašai“. Pats meistras juokavo, kad „ant didelės lentos jie perrašinėja nereikšmingo, seno žmogaus žodžius“ – kuris, beje, mokė tiesiogiai, o ne per knygų skaitymą.

Būdingas Linczi mokyklos bruožas buvo kulto įtakos ir dogmų atsisakymas, siekiant atskleisti savo Budos prigimtį, t.y. Mokytojas aiškino, kad kiekvienas žmogus turi Budos prigimtį ir tam, kad nesiskirtų nuo Budos, pakanka neprisiimti kitų žmonių nuomonių, nuostatų ir kliedesių; taip pat pagal Linczi sąvokas tikras supratimas niekuo nesiskiria nuo nesusipratimo.

Pavyzdžiui, apie Budos prigimtį Mokytojas pasakė, kad tai yra lyg skylė išvietėje: įsivaizduokite, sakydavo jis, purviną ir mėšliną tualetą, ar jame yra kas nors švaraus? Taip yra – tai skylė jo ašyje, niekas negali jos sutepti: viskas pro ją tiesiog krenta žemyn, skylė neturi kraštų, ribų, jokio pavidalo (visa tai turi tik išvietės sėdynė), ir tuo pačiu visa ši nešvarumų šventykla gyvuoja tik šios skylės dėka; ši skylė yra pats svarbiausias dalykas išvietėje, o kartu ji neturi su išviete nieko bendra, be to, skylę skyle paverčia ne jos prigimtis, o tai, ką aplink ją pastato žmonės.

O savo prigimties skylė tiesiog neturi…

Jei mylite šventus dalykus ir nekenčiate kasdienių, jūs amžinai tabaluositės mirties ir gimimo jūroje.

Lin Czi

linczi

*

Vydija teskleidžias per Ugniją Šventą. Tebūnie suvokimas kaip giliausia dermė.

www.yogi.lt

Parašykite komentarą