Medžių joga

   Straipsnis apie Medžių jogą bei kitas jogos rūšis iš Vokietijos dienraščio „Welt“. Gal būt Medžių joga ir atrodo atraktyviai, tačiau joga gali būti įvairi. Jeigu ji gyva, ji nuolat keičiaisi, atsiranda kažkas nauja. Gimsta žmonės, kurie mato būtent taip ir šį matymą bando perduoti kitiems. Gamtoje nėra nieko, kas nesikeistų. Kiekviena epocha reikalauja savo ir savito tos pačios medžiagos pateikimo. Todėl nėra teisinga atmesti kažką vien todėl, kad tai atrodo keista ir atraktyvu. Svarbiausia – ar veikia?

Kaltinimai pinigų „darymu“ pasigirsta vis dažniau. Tai vidinio Motyvo tų, kurie moko ir pateikia mokymus, klausimas. Apie tai jau ne kartą kalbėjome. Šiame pasaulyje, kuriame gyvename šiandien, pinigus jogos centrams imti reikia ir būtina.  Kaip jie kitaip išsilaikys? Tačiau, kaip ir visur šiame pasaulyje, būtina harmonija (pusiausvyra) tarp teisingo vidinio Motyvo ir lėšų, gaunamų jogos centruose, sukeliamų žemųjų vibracijų. Ir daugelis mokytojų, jogos centrų vadovų, gali pasirodyti pernelyg silpni, sukurti šią harmoniją pirmiausia savyje. Taip gimsta kasdieniniame gyvenime įprastas motyvas – tiesiog užsidirbti pinigų. Kuris nužudo tikrąjį jogos Motyvą. Ir harmonija yra sugriaunama. Bet taip būna toli gražu ne visada.

Todėl suvokiant tokių kaltinimų prigimtį, galima pasiremti Hermano Hesės žodžiais: „Mažesnysis didesniajame mato būtent tai, ką pats sugeba matyti.“

STRAIPSNIS

Laikas nuo laiko atsiranda naujų, beprotiškų  jogos variantų: pavyzdžiui, užsiiminėdami medžių joga žmonės laimės ieško kabodami ant šakų, juoko joga treniruoja veido raumenis, muzikinė vinaysa srauto joga padeda atsipalaiduoti tokioms žvaigždėms kaip Madonna, o form joga gali netgi pakeisti botulino toksiną, rašo Vokietijos dienraštis „Welt“.

Paimkite du diržus, suriškite juos, vieną pritvirtinkite prie šakos, kitu apsiriškite juosmenį ir kybodami ore sukiokitės į visas puses, bandykite atsisėsti lotoso poza arba apsiversti žemyn galva.

Vadinamoji medžių joga (Tree Yoga) yra naujausia indiškos kūną ir sielą lavinančios praktikos atšaka, kaip ir dauguma modernių jogos pakraipų atėjusi iš JAV. Ją išrado Teksaso gyventojas Halas Pruessneris, buvęs parašiutininkas.

Kita itin madinga jogos atšaka – juoko joga, kitaip dar vadinama Hasya-Yoga. Pasaulyje ją išpopuliarino Madanas Kataria, gydytojas iš Mumbai. Šios jogos pagrindas – sukimosi ir kvėpavimo pratimų bei juoką sukeliančios pantomimos derinys.

Pirmasis juoko klubas buvo įkurtas 1995 m. Indijoje, šiuo metu visame pasaulyje yra daugiau nei 5000 tokių klubų. „Mes juokiamės ne todėl, kad esame laimingi, mes esame laimingi todėl, kad juokiamės!“, – sako M. Kataria.

Su klasikine joga, kuri buvo dvasinis kelias nušvitimo link, tai turi mažai ką bendro. Senovės Indijoje joga buvo filosofija.

Vakaruose svarbesnė yra fizinių pratimų (Asanų) pusė, paviršutiniškas technikų ir metodų derinys, padedantis žmonėms išsivaduoti nuo kančios ir atsipalaiduoti. Šiuo metu visame pasaulyje yra tiek daug jogos stilių, jog tarp jų pasimestų net labai patyręs jogas.

Joga – kaip pinigų darymo mašina

Jogos rinka pastaruoju metu itin išsiplėtė, šis užsiėmimas tapo pelningu verslu. Liekninamosios mankštos  ir kūno priežiūros industrija Vakarų valstybėse atneša milžiniškus pelnus (vien Vokietijoje 500 mln. eurų), ir jie vis nenustoja augti.

1990 m. Berlyne buvo tik trys jogos mokyklos, o šiandien – jau 180.

„Mus džiugina, kad pasaulis taip žavisi joga. Juk šis sportas turi itin gerą poveikį sveikatai“, – sako Indijos Sveikatos ministerijos tarnautojas. Indijoje kilo didelis pasipiktinimas, kai JAV buvo pareikalauta, kad turintys jogos verslą įsigytų patentus.

Pavyzdžiui, iš Indijos kilęs jogas Bikramas Choudhury‘as JAV gavo patentą organizuoti Hot Bikram jogos užsiėmimus, kurių metu 40,5 laipsnių temperatūroje, esant 50 proc. oro drėgnumui tam tikra seka atliekami 26 pratimai.

B. Choudhury iš šio verslo puikiai uždirba, visame pasaulyje jis turi 900 jogos centrų. „Jogos negalima patentuoti. Tai yra kultūros paveldas“, – sako jis.

Berlyno prana jogos mokyklos vadovė Anna Troekes pripažįsta, jog nuo savo atsiradimo joga visuomet keitėsi ir atsinaujino. Ji mano, jog daugeliui žmonių vien fizinis lygmuo, net ir užsiėmimai sporto klube, padeda rasti dvasinę išmintį.

Jogos rūšių įvairovė

Kadangi yra tiek daug jogos rūšių, kiekvienas gali rasti sau tinkamiausią. Yra speciali joga vaikams, seniems žmonėms, kurie skundžiasi nugaros skausmais.

Luna joga bei hormonjoga yra specialūs jogos variantai moterims, padedantys įveikti joms būdingus negalavimus.

Kundalini yra dvasinės energijos joga su tam tikrais psichologiniais komponentais. Čia svarbiausia yra mantros ir kvėpavimo pratimai, kurių tikslas – pažadinti laimės jausmą.

Iyengar jogai reikia daugiau įgūdžių ir intelekto: užsiimant šia jogos rūšimi su tokiomis pagalbinėmis priemonėmis kaip diržas ar medienos blokeliai preciziškai atliekami tam tikri pratimai.

Vini joga priklauso terapinių jogų rūšiai. Ji skirta  individualistams, nes vienumoje siekiama suprasti savo poreikius ir įvardinti sveikatos sutrikimus.

Asthanga ir Power jogą labiausiai mėgsta sportiški jaunuoliai, nes ši rūšis yra labiau skirta formos palaikymui nei atsipalaidavimui.

Viena didžiausių iš naujai atsiradusių jogos krypčių yra srauto judėjimas, pavyzdžiui vinayasa srautas. Tai viena švelniausių jogos rūšių, užsiėmimų metu asanos jungiamos su „plaukiančiais“ judesiais.

Jivamukti jogą itin mėgsta žvaigždės (Madonna, Stingas, Paulas McCartney) bei futbolininkai. Pavyzdžiui, Vokietijos nacionalinė futbolo rinktinė taip pat turi savo jogos trenerį.

Jogai ne sensta, o bręsta

Joga yra laikoma viso kūno jauninimo technika. Kaip sakoma: mes visi pasensime, o jogai tiesiog sulauks brandaus amžiaus. Tai visų pirma siejama su vidiniu nusiteikimu.

Tačiau kai ką galima padaryti ir dėl išorės: veido joga yra tam tikras grimasų menas, JAV pakeičiantis botulino toksiną. Atliekant šios jogos rūšies pratimus reikia išpūsti akis ir iškišti liežuvį – tokiu būdu stiprinami veido raumenys, o tai padeda išvengti raukšlių.

Jei visi šie pratimai bus derinami su kvėpavimo pratimais ir meditacija, kursite ne tik išorinį, bet ir vidinį grožį.

Svarbu ne tik stovėti ant galvos, svarbu ir tai, kokios mintys toje galvoje sukasi. „Be filosofijos joga yra tiesiog gimnastika“, – sako jogos mokytoja Annette Bauer.

Iš esmės joga yra ne tik pratimų sistema, kuria siekiama kūno, proto ir sielos dermės bei universalios gyvybinės energijos prana išlaikymo, bet ir tam tikras gyvenimo būdas bei dvasinė laikysena.

Pavyzdžiui, tarptautinėje sivananda jogos mokykloje bandoma įsisavinti visus keturis jogos kelius: bhakti, atsidavimo ir meilės Dievui, jnana, žinojimo ir atsakymo į klausimą „Kas aš esu?“, raja, dvasinės kontrolės per fizinius pratimus, koncentraciją ir meditaciją, ir karma jogos – tarnavimo pasaulio harmonijai.

 

Balsas.lt